Co tnie i szlifuje tarcza diamentowa?
Tarcze diamentowe przeznaczone są do cięcia lub szlifowania różnorodnych materiałów. Są chętnie wybierane przez użytkowników, ponieważ wyróżniają się znacznie wyższą jakością i skutecznością niż inne powszechnie stosowane tarcze tnące.
Tarcze diamentowe występują w kilku rodzajach, a każda z nich przeznaczona jest do określonego zadania. W tym artykule chcielibyśmy nieco bliżej przyjrzeć się tarczom diamentowym i krótko scharakteryzować specyfikę ich zastosowania.
Najważniejsze właściwości tarczy diamentowej
Tarcze diamentowe zbudowane są z metalowego korpusu stalowego bądź ze stopu metali lekkich, którego krawędzie pokryte są warstwą proszku syntetycznego diamentu, zatopionego w spoiwie metalowym. Specjalna mieszanka drobnych ziarenek proszku diamentowego musi zostać solidnie przylutowana (tarcze diamentowe lutowane) lub zgrzana (tarcze laserowe) do powierzchni metalowej, ponieważ tylko dzięki prawidłowemu zespoleniu zyskuje wytrzymałość i pożądane właściwości ścierne. Duże znaczenie ma również odpowiednie ułożenie proszku: na całej powierzchni krawędzi (bieżnia ciągła) lub w wyznaczonych miejscach (tarcza diamentowa z bieżnią segmentową).
Tarcza diamentowa jest wyjątkowo wytrzymała. Może pracować z różnymi prędkościami cięcia i z wieloma materiałami o różnej grubości czy twardości. Z uwagi na fakt, że istnieje kilka typów tarcz diamentowych, dla prawidłowego przebiegu pracy istotny jest odpowiedni wybór jednej z nich.
Co tnie tarcza diamentowa?
Jak już zostało wspomniane, tarcza diamentowa ma wszechstronne zastosowanie. Przeznaczona jest do cięcia i szlifowania takich materiałów jak: metal, stal nierdzewna, aluminium, ceramika, gres, drewno, beton, kamień, klinkier, glazura, szkło, tworzywa sztuczne, asfalt.
Dobór tarczy diamentowej do ciętego materiału
Oczywiście do każdego tworzywa należy dobrać tarczę o odpowiednich parametrach. Istnieją na rynku tarcze uniwersalne, ale najczęściej stosowane są one wtedy, gdy w jednym czasie pracuje się ze zróżnicowanymi materiałami, dzięki czemu nie trzeba wymieniać ostrzy. Parametry cięcia będą jednak zdecydowanie lepsze, jeśli dobierzemy tarczę diamentową przeznaczoną do konkretnego materiału.
Jak dokonać trafnego wyboru? Oczywiście na rynku znajdziemy obecnie wiele typów tarcz diamentowych, ale dokonując podstawowej klasyfikacji produktów z tej grupy, możemy wyróżnić:
- tarcze diamentowe z bieżnią ciągłą: przeznaczona do pracy z materiałami twardymi, a zarazem kruchymi, takimi jak m.in. gres, glazura, niektóre odmiany kamienia;
- tarcza diamentowa segmentowa bez szczelin: przeznaczona jest przede wszystkim do betonu, ale sprawdzi się też w przypadku cegieł, klinkieru, materiałów kruchych itp. Z uwagi na dość wszechstronne zastosowanie często uważana jest za uniwersalną tarczę diamentową;
- tarcza diamentowa segmentowa ze szczelinami: przeznaczona jest do lekkiego betonu, miękkich cegieł i dachówek.