Czy automat vendingowy może stanowić alternatywę dla tradycyjnego magazynu?
Obsługa i istnienie magazynu to niemały problem logistyczny związany z dokładną kontrolą stanów magazynowych, obsługą pracowników, a także procesem wydawania i przyjmowania towarów przechowywanych na magazynie.
Generuje to zarówno spore koszty, jak i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, aby to wszystko działało w sposób właściwy i wydajny. Poza tym nie zawsze jest możliwość posiadania samego magazynu, co wynikać może ze względu na wymagane miejsce i przestrzeń magazynową. Zatem czy istnieje jakaś alternatywa dla posiadania dużego i sprawnie działającego magazynu? Wydaje się to nieprawdopodobne… ale - i tutaj co niektórzy mogą być zaskoczeni - jest możliwe! Mowa o automatach vendingowych. Czym one są i czy naprawdę są w stanie zastąpić tradycyjne magazyny wraz z ich obsługą? Przekonajmy się!
Maszyny vendingowe – czym tak naprawdę są?
Pojęcie “maszyna vendingowa” brzmi bardziej tajemniczo niż jest to w rzeczywistości. Zresztą pewnie każdy z nas miał już kontakt z taką maszyną, i to nie jeden raz. Bowiem maszyny vendingowe to nic innego jak maszyny sprzedające (z języka angielskiego “vending machine”), w których kupić możemy produkty różnego typu – od papierosów i słodyczy, przez napoje i bilety, po prasę a nawet mleko. Właściwie maszyny tego typu mogą być wykorzystywane do sprzedaży wielu produktów - i tak właśnie jest. Bowiem w Polsce vending maszynowy dopiero się rozwija, natomiast na świecie, a szczególne w Japonii, USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech jest to już bardzo mocno rozwinięta branża. Jednak ktoś mógłby zacząć się zastanawiać, co maszyny do sprzedaży mają wspólnego z magazynami i niby w jaki sposób miałyby stanowić dla niego alternatywę? Otóż okazuje się, że maszyny vendingowe mogą mieć formę maszyn wydających różnego rodzaju produkty przeznaczone dla pracowników różnego szczebla i branży. Zatem faktycznie mogą one być alternatywą i to bardzo ciekawą dla standardowych, dobrze nam znanych magazynów.
Maszyny vendingowe - korzyści z zastosowania jako maszyny wydające
Mówiąc o maszynach vendingowych w kontekście alternatywy dla magazynów należy zaznaczyć, że w maszynach takich można umieścić właściwie wszystko, co generuje koszty dla firmy produkcyjnej i powinno znajdować się pod stałą kontrolą. Dzięki specjalnie opracowanej technologii maszyny wydające mogą zaopatrywać pracowników w różnego rodzaju produkty potrzebne do wykonywania pracy. Mogą to być typowe środki ochrony pracy takie jak rękawice, okulary czy maski. Jednak maszyny wydające mogą zaopatrywać pracowników także w narzędzia ręczne czy skrawające, materiały eksploatacyjne - smary, produkty ścierne, tonery i tym podobne. Podobnie rzecz ma się również z różnego rodzaju materiałami pomocniczymi. Jednak jakie korzyści dla firmy mogą generować maszyny vendingowe? Okazuje się, że całkiem sporo. Przede wszystkim w odróżnieniu od typowych magazynów i ich obsługi, maszyny wydające są dostępne 24h przez 7 dni w tygodniu. Jest to bardzo duże ułatwienie dla firm, w których produkcja odbywa się całą dobę w trybie zmianowym. Odchodzi tutaj zupełnie problem działania magazynu przez całą dobę. Drugą sprawą jest pełna kontrola stanów magazynowych produktów znajdujących się w maszynie vendingowej. To z kolei daje kolejny niebagatelny atut – ograniczenie zapasów towarowych i stały wgląd w to, kiedy potrzebne produkty należy zamówić, aby ich nie brakło. Kolejna rzecz to bardzo duża oszczędność czasu, przede wszystkim związana z obsługą wydań magazynowych oraz przestojów w pracy wynikających z tego, że nagle braknie jakiegoś niezbędnego produktu lub jest problem z jego odnalezieniem na magazynie. To wszystko przekłada się duże oszczędności, ale i zyski wynikające z ciągłości pracy.
Jak więc widać automaty vendingowe są świetną alternatywą dla typowych magazynów i zapewne w niedalekiej przyszłości znajdą swoje zastosowanie w każdym albo prawie każdym przedsiębiorstwie, nie tylko jako maszyny sprzedające, ale właśnie jako maszyny wydające różnego rodzaju produkty wykorzystywane przez pracowników w procesie produkcji.