Czym jest włóknina ścierna i kiedy znajduje zastosowanie?
Włóknina ścierna to jeden z podstawowych materiałów szlifierskich używanych podczas obróbki końcowo-wykończeniowej. W tym artykule wyjaśnimy, czym właściwie jest włóknina ścierna i do jakich zastosowań została przeznaczona.
Najważniejsze właściwości włókniny ściernej
Włóknina to materiał występujący w sprężystej formie. Powstaje z połączonych ze sobą cząsteczek ściernych i włókien syntetycznych. Żywica syntetyczna łączy włókna z ziarnami ściernymi.
Włóknina cechuje się trójwymiarową strukturą oraz tzw. efektem pamięci (po naciśnięciu szybko powraca do pierwotnej formy). Jest wytrzymała, odporna na deformacje i wodę (umożliwia pracę na sucho i mokro). Materiał nie przegrzewa się podczas szlifowania. Doskonale dopasowuje się do kształtu obrabianego elementu, dzięki czemu prace przebiegają łatwiej i sprawniej, szczególnie w przypadku trudno dostępnych miejsc.
Ziarna występujące we włókninie mogą mieć różną grubość i od tego zależy gradacja tego materiału ściernego. Im wyższa wartość gradacji, tym dokładniejsze szlifowanie. Oprócz tego włókninę można podzielić ze względu na rodzaj materiału ściernego: cyrkon, węglik krzemu lub elektrokorund. Warto wybierać włókninę właśnie pod tym kątem, gdyż poszczególne materiały ścierne mają różne zastosowanie. Przykładowo, cyrkon zalecany jest przy obróbce stali szlachetnej, elektrokorund dobrze sprawdzi się przy twardych powierzchniach, np. z aluminium, a węglik krzemu może być stosowany do powierzchni odpornych na zarysowania, gdyż jest dość ostry.
Kiedy używana jest włóknina ścierna?
Jak już zostało wspomniane, włóknina ścierna wykorzystywana jest na ostatnim etapie obróbki, podczas prac wykończeniowych. Służy do szlifowania, polerowania i czyszczenia powierzchni. Wykorzystywana jest zarówno do prac amatorskich i zastosowań domowych, jak i w profesjonalnych warsztatach oraz zakładach. Sprawdza się podczas obróbki metali, aluminium, mosiądzu, chromu czy stali nierdzewnej, a także szkła, ceramiki i tworzyw sztucznych. To uniwersalny materiał ścierny, który zapewnia skuteczność, a jednocześnie dostępny jest w stosunkowo niskich cenach.