Jak dobrać odpowiedni materiał ścierny do powierzchni?
Materiały ścierne pozwalają na skuteczne wyrównanie (zeszlifowanie) różnorodnych powierzchni. Stosowane są zarówno do obróbki ręcznej, jak i przy użyciu elektronarzędzi, takich jak wiertarki, szlifierki lub polerki.
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów materiałów ściernych, występujących w postaci m.in. papierów ściernych, tarcz, pasów, ściernic itd. Różnią się od siebie twardością, pochodzeniem ziaren (naturalne lub sztuczne), grubością ziaren itd. Dobór odpowiedniego materiału ściernego zależy przede wszystkim od specyfiki i twardości powierzchni obrabianego materiału oraz efektu, który chcemy uzyskać.
Materiały ścierne do miękkich i twardych powierzchni
Przed rozpoczęciem pracy należy określić specyfikę powierzchni obrabianego materiału. Wyróżniamy powierzchnie miękkie i twarde. Co ciekawe, mając za zadanie starcie powierzchnię twardą, powinniśmy użyć ściernicy miękkiej, a pracując przy powierzchni miękkiej, wybieramy ściernicę twardą. Prawidłowy dobór ściernicy jest bardzo ważny, ponieważ w innym przypadku może dojść do zniszczenia materiału.
- Ściernice miękkie są używane do wygładzania wyrobów, które nie powinny mieć kontaktu z większymi ilościami wydzielającego się ciepła, do szlifowania powierzchni przerywanych oraz przedmiotów o dużej powierzchni. Należy po nie sięgnąć w przypadku powierzchni twardych, grubych i niejednolitych. Stosuje się je podczas ścierania m.in. stali, szkła, kamieni i skał.
- Ściernice twarde używane są w przypadku szlifowania profilowego i zgrubnego. Stosowane są również do szlifowania z zastosowaniem chłodziwa (na mokro). Przeznaczone są do materiałów o powierzchni miękkiej, czyli m.in. drewna, miękkich metali, niektórych tworzyw sztucznych.
Zwróć uwagę na rodzaj ziarna
Podczas doboru odpowiedniego materiału ściernego, warto zwrócić uwagę również na rodzaj ziarna. Najczęściej wybierany jest elektrokorund, który sprawdza się w przypadku obróbki m.in. drewna, stali, metali kolorowych. Z kolei materiał ścierny z ziarnem węglika krzemu zalecany jest do m.in. tworzyw sztucznych, szkła, kamienia.
Do obróbki ściernej stosuje się różne granulacje ziaren, od czego również może zależeć uzyskanie oczekiwanego rezultatu. Bardzo ważne jest więc, aby odpowiednio dobrać materiał ścierny również pod względem granulacji ziaren. Podczas dobierania wielkości ziarna trzeba mieć na uwadze rodzaj obróbki oraz oczekiwaną docelową gładkość powierzchni.