Jak dobrać wiertło do metalu?
Praca z różnymi materiałami wymaga właściwego doboru narzędzi. Dostępne są specjalne rodzaje sprzętu, który jest odpowiednio przystosowany do konkretnych zadań. Tak samo wygląda sytuacja, jeśli chodzi o rozmaite rodzaje wierteł. Mamy narzędzia przeznaczone do wiercenia w drewnie, ceramice, metalu lub betonie. Różnią się one od siebie znacznie, jeśli chodzi o krawędzie tnące, system odprowadzania wiórów, opiłków lub powstającego pyłu. Specyficzne bywają techniki ich używania, np. właściwa prędkość obrotowa lub nacisk. W wielu przypadkach jednak ogólne określenie materiału, w którym chcemy wykonać otwór i stwierdzenie: potrzebuję wiertła do metalu to zbyt mało. Trzeba zastanowić się również nad innymi parametrami.
Rodzaj metalu, w jakim mamy wiercić
Wiertła do metalu są na ogół wykonywane ze stali szybkotnącej HSS. Jej właściwości zapewniają możliwość pracy z bardzo szerokim spektrum materiałów obejmujących zarówno metale żelazne, jak i nieżelazne o różnej twardości. Jednak w przypadku, gdy mamy zamiar pracować z materiałem wyjątkowo twardym, np. stalą nierdzewną lub kwasoodporną trzeba wybrać wiertła z materiałów z odpowiednimi domieszkami ulepszającymi ich właściwości.
Wśród wierteł do metalu są narzędzia, które w swoim składzie mają domieszki tytanu, kobaltu albo wykonane ze stali chromowo-wanadowej. Istnieją także wiertła, których powierzchnia została dodatkowo ulepszona chemicznie i termicznie, by zapewnić możliwość pracy z twardszymi rodzajami stopów, np. z powłoką z tlenku azotu.
Zanim przystąpimy do wyboru odpowiednich wierteł do zastosowań specjalnych, takich jak najtwardsze rodzaje metali, powinniśmy więc dokładnie sprawdzić, z jakim rodzajem materiału będziemy mieli do czynienia.
Średnica wierteł
Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest średnica potrzebnego otworu. W przypadku, gdy mamy wywiercić dość duży otwór najlepszym wyjściem będzie zaopatrzenie się w przynajmniej dwa wiertła. Jedno o średnicy docelowej i drugie mniejsze, które pozwoli nam na wykonanie otworu, który następnie rozwiercimy przy użyciu większego wiertła. Przy bardzo dużych średnicach celowe może być nawet użycie zestawu większej liczby wierteł.
Powinniśmy przy tym pamiętać, że wiercenie w metalu zazwyczaj wymaga o wiele niższych obrotów oraz niewielkiej siły nacisku. Jednocześnie im większy otwór chcemy uzyskać, tym większym momentem obrotowym powinna dysponować używana przez nas wiertarka.