Jak skutecznie i szybko pozbyć się rdzy?
Rdza może spowodować, że nawet najpiękniejszy samochód, błyszczące narzędzia czy przedmioty codziennego użytku domowego staną się przez nią nieatrakcyjne. Co zrobić jeżeli Twój ulubiony przedmiot pokrył się rdzą? Oto kilka prostych i szybkich sposobów na pozbycie się niechcianej rdzy.
1. Szorowanie
Mechaniczna metoda na pozbycie się rdzy przez solidne szorowanie. Trzeba włożyć w to trochę wysiłku i czasu, ale efekty mogą być satysfakcjonujące. Nie zawsze szorowanie jest najlepszą techniką usuwania rdzy, szczególnie jeśli zardzewieje nam samochód czy inny przedmiot, który ma po odrdzewianiu pozostać nadal błyszczący i niezadrapany. Natomiast jeżeli czyszczona rzecz nie musi wyglądać nieskazitelnie, jak np. kran zewnętrzny, łopata czy łańcuch, to jest właściwy sposób. Grubą warstwę rdzy zaleca się najpierw zeskrobać przy pomocy specjalnej szczotki drucianej, a następnie użyć do szorowania papieru ściernego lub stalowej wełny, przy pomocy których uzyskamy gładszą i czystą nawierzchnię.
2. Ocet
Zawiera odpowiednią ilość kwasu, żeby skutecznie pozbyć się rdzy. Ta metoda sprawdza się najlepiej w przypadku niewielkich przedmiotów, takich jak: kolczyki, śruby, noże i narzędzia ręczne. Czyszczoną rzecz należy zanurzyć w occie na 10 minut, po tym czasie trzeba sprawdzić czy korozja odpuszcza. W zależności od stopnia zardzewienia taki proces może trwać od kilku minut do kilkunastu godzin. Wyjęte z takiej kąpieli przedmioty powinny być już całkowicie oczyszczone, ale jeżeli zostały na nich jeszcze niewielkie ślady rdzy, bez problemu możecie usunąć je zwykłą gąbką.
3. Kwasek cytrynowy
Można go kupić w każdym sklepie spożywczym. Do dużego naczynia trzeba nalać ciepłej wody i umieścić w nim skorodowany przedmiot, następnie należy posypać go solidnie kwaskiem cytrynowym i delikatnie to zamieszać. Po kilku minutach powinniśmy dostrzec na powierzchni wody małe bąbelki, jeżeli ich nie ma, to znaczy, że trzeba dosypać więcej kwasku cytrynowego. Zardzewiałe rzeczy powinny zostać w takiej kąpieli na 2-4 godzin. Po wyjęciu ich z roztworu kwasku cytrynowego wystarczy je osuszyć i delikatnie przeszlifować papierem ściernym, w celu pozbycia się resztek rdzy. Ta metoda nie jest polecana do przedmiotów pomalowanych, ponieważ kwasek cytrynowy może spowodować uszkodzenie farby.