Najważniejsze rodzaje materiałów ściernych i ich specyfika (część I)
Materiałami ściernymi określamy materiały, które za sprawą odpowiedniej wielkości ziarna ściernego pozwalają wyrównywać różnorodne powierzchnie. Klasyfikacji materiałów ściernych dokonujemy na podstawie m.in. twardości, pochodzenia czy postaci, pod jaką znajdują zastosowanie.
Materiały ścierne są wykorzystywane w różnych dziedzinach naszego życia. Szlifowanie to jeden z ważniejszych typów końcowej obróbki materiałów. Dobór odpowiedniego rodzaju materiału ściernego zależy przede wszystkim od specyfiki tworzywa przeznaczonego do obróbki, a także efektu, jaki ma zostać osiągnięty.
Opracowaliśmy serię składającą się z dwóch artykułów, w których przedstawimy i krótko scharakteryzujemy różne rodzaje materiałów ściernych. W pierwszym tekście skupimy się na materiałach ściernych twardych i miękkich oraz naturalnych i sztucznych.
Podział materiałów ściernych ze względu na twardość
Podstawowego podziału materiałów ściernych możemy dokonać na podstawie twardości. Wyróżniamy więc ściernice twarde oraz miękkie. Odmiana twarda przeznaczona jest do szlifowania profilowego oraz szlifowania zgrubnego. Nadaje się również do szlifowania z zastosowaniem chłodzenia, czyli na mokro. Z kolei ściernice miękkie przeznaczone są do szlifowania wyrobów, które nie powinny być narażone na ciepło powstające podczas obróbki, a także do szlifowania materiałów o dużej lub przerywanej powierzchni. Jak więc nietrudno zauważyć, dobór odpowiedniego materiału ściernego w dużej mierze zależy od specyfiki powierzchni, którą mamy zamiar poddać obróbce.
Podział materiałów ściernych ze względu na pochodzenie ziarna
Pod tym względem materiały ścierne dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: naturalne i sztuczne. Materiałami naturalnymi są minerały, które po rozdrobnieniu wykazują właściwości szlifujące. Zaliczamy do nich między innymi: diament, szmergiel, korund, kwarc, krzemień.
Materiały sztuczne powstają metodami chemicznymi. Zaliczamy do nich przede wszystkim najczęściej stosowany elektrokorund, który wykorzystywany jest przede wszystkim do obróbki drewna, stali i metali kolorowych. Innym rodzajem jest węglik krzemu (karborund), który może być użyty do wygładzania szkła, kamieni, tworzyw sztucznych, gumy, lakieru. Do innych sztucznych materiałów ściernych zaliczamy sztuczny diament, węglik boru, borazon. Oprócz tego coraz częściej znajdują zastosowanie nowocześnie opracowane ziarna ścierne, które wykazują szereg dodatkowych właściwości, takich jak m.in. odporność na temperaturę czy wyjątkową wytrzymałość.