Najważniejsze właściwości i zastosowanie włókniny ściernej
Włóknina ścierna to materiał szlifierski wykorzystywany do obróbki wykończeniowej. W tym artykule podpowiemy, jakimi najważniejszymi cechami się wyróżnia oraz kiedy najczęściej znajduje zastosowanie.
Czym właściwie jest włóknina ścierna?
Włóknina ścierna powstaje poprzez połączenie niesplecionych, syntetycznych włókien, które są połączone za pomocą żywicy syntetycznej z ziarnami ściernymi. Wyróżnia ją sprężysta forma oraz możliwość szybkiego powrotu do pierwotnej formy po naciśnięciu (tzw. efekt pamięci). Włóknina ścierna pozwala na obróbkę na zimno i przeciwdziała przegrzewaniu materiału podczas szlifowania. Włókna są odporne na wilgoć, więc włóknina może być stosowana zarówno na sucho, jak i na mokro. Co więcej, można ją czyścić z zastosowaniem detergentów.
Włókniny ścierne mogą być wykonane z różnych materiałów, do których zaliczamy cyrkon (włókniny przeznaczone do obróbki stali szlachetnej), węglik krzemu (ostre ziarna, więc nie jest zalecany do wartościowych lub szczególnie wrażliwych powierzchni, gdyż może pozostawić drobne zarysowania), elektrokorund (świetnie sprawdza się szczególnie w przypadku aluminium).
W przypadku włókniny ściernej bardzo ważną cechą jest też granulacja, czyli wielkość ziaren ściernych. Im większe ziarno, tym wyższą wartość granulacji posiada i zapewnia agresywniejszą obróbkę powierzchni. Drobna granulacja przeznaczona jest do prac wykończeniowych, gdyż zapewnia delikatniejszy efekt obróbki. Wyróżniamy następujące gradacje: Coarase (gruba), Medium (średnia), Fine (wysoka), Very Fine (bardzo wysoka), Ultra Fine (ultra wysoka).
Zastosowanie włókniny ściernej
Włóknina ścierna znajduje zastosowanie przede wszystkim w końcowej, wykończeniowej fazie obróbki materiału. Stosowana jest w przypadku konieczności wypolerowania lub wyczyszczenia powierzchni. Można szlifować nią stal, kolorowe metale (np. miedź, aluminium, brąz, chrom), ceramikę, tworzywa sztuczne, szkło. Używana jest zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i gospodarstwach domowych. Bardzo dobrze sprawdza się podczas opracowywania elementów o trudnych i nieregularnych kształtach.