Najważniejsze zalety narzędzi pneumatycznych
Narzędzia pneumatyczne są coraz częściej wykorzystywane zarówno w profesjonalnych warsztatach i zakładach pracy, jak i przez indywidualnych użytkowników. Technologia sprężonego powietrza lub gazu znajduje obecnie coraz częstsze zastosowanie i zapewnia bardzo wiele różnorodnych korzyści. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zalety narzędzi pneumatycznych.
4 główne korzyści ze stosowania urządzeń pneumatycznych
- Wygoda i łatwość użytkowania. To główna zaleta, która doceniana jest przez wszystkich użytkowników urządzeń pneumatycznych. Najczęściej wyróżniają się one małymi rozmiarami, przez co są poręczne i stosunkowo lekkie. To bardzo ważne szczególnie w przypadku działań, które realizowane są przez dłuższy czas.
- Prosta budowa. Kolejną zaletą urządzeń pneumatycznych jest ich nieskomplikowana budowa. “Serce” każdego urządzenia stanowi silnik napędowy, który najczęściej zamontowany jest na wrzeciono. Oprócz tego posiadają zawór otwierający i zamykający dopływ powietrza, dzięki czemu narzędzie może się uruchamiać. Co więcej, prosta konstrukcja sprawia, że sprzęt pneumatyczny jest mniej awaryjny. W przypadku ewentualnej usterki jednego elementu można go bez większych komplikacji wymienić. Urządzenia pneumatyczne od renomowanych producentów zwykle cechują się długą żywotnością i doskonałą wydajnością.
- Dość niskie koszty eksploatacyjne. Urządzenia pneumatyczne są trwałe, wytrzymałe i przy prawidłowym użytkowaniu będą nam służyć w dobrym stanie technicznym przez długi czas, co przekłada się na niższe koszty ich eksploatacji.
- Bezpieczeństwo pracy z zastosowaniem narzędzi pneumatycznych. Narzędzia pneumatyczne nie posiadają części elektrycznych, dlatego uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych dla użytkownika. Powietrze lub gaz przechodzą w sprężonej postaci bezpośrednio do urządzenia poprzez przewody, więc nie dochodzi do iskrzenia. Zredukowane jest więc ryzyko ewentualnego pożaru (w przypadku urządzeń elektrycznych trzeba liczyć się z takim ryzykiem). Co więcej, urządzenia pneumatyczne mogą być wykorzystywane nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, np. na deszczu czy w warunkach podwyższonej wilgotności w powietrzu.