Rodzaje ściernic i ich zastosowanie w obróbce metalu
Ściernice to szeroka gama narzędzi ściernych o różnym kształcie i spoiwie, mających postać nasadowych końcówek do zastosowania w szlifierkach. Zbudowane są z ziaren ściernych o różnej gradacji, łączonych spoiwem, będącym nośnikiem materiału ściernego.
Rodzaje ściernic
Biorąc pod uwagę kształt, można wyróżnić 4 główne grupy: ściernice listkowe, trzpieniowe, tarczowe i garnkowe. Osadzone na trzpieniu zamocowanym w szlifierce, mogą mieć formę walca, stożka, tarczy czy kuli. Z kolei ze względu na rodzaj zastosowanego spoiwa, wyróżnia się ściernice ceramiczne, z elektrokorundu, węglika krzemu, materiałów żywiczych, a także ściernice diamentowe.
W zależności od zastosowanej gradacji i rodzaju spoiwa, ściernice przeznaczone są do obróbki powierzchownej, skrawającej do ceramiki, tworzyw sztucznych, drewna, laminatów, ale przede wszystkim – wszelkiego rodzaju stali, metali i żeliwa.
Zastosowanie ściernic w obróbce metali
Ściernice listkowe oraz tarczowe powszechnie wykorzystuje się do obróbki skrawaniem stalowych powierzchni, przygotowania jej do spawania oraz wyrównywania spawów. Wybierając właściwą gradację, możliwe jest szlifowanie części aluminiowych, jak również ze stali nierdzewnej przemysłowej. Dobierając odpowiednią szerokość i grubość ściernicy, można wykonać precyzyjne żłobienia i frezowania. Ściernice listkowe zapewniają skrawanie i jednoczesne wygładzenie powierzchni obrabianej. Dodatkowo nadają się do bezpiecznego zdzierania rdzy i farb z powierzchni stali, np. ogrodzeń.
Ściernice garnkowe z kolei są idealne do szlifowania/skrawania żłobień oraz wypukłości, wykańczania zagłębień i obłych kształtów. Odpowiednie dobranie gradacji, umożliwia także obróbkę betonu, granitów albo lastryka. Wyższa gradacja zapewnia gładką powierzchnię, a tym samym lepsze wykończenie.