Ściernica listkowa: budowa, działanie, zastosowanie
Ściernica listkowa to specyficzny rodzaj przyrządu do obróbki ściernej, który wyróżnia się charakterystyczną budową. Łączy w sobie wydajność szlifowania tarczą wykonaną z elektrokorundu (stosowaną do obróbki zgrubnej) z właściwościami standardowego papieru ściernego wykorzystywanego przy pracach wykończeniowych.
Krótka charakterystyka ściernicy listkowej
Ściernica listkowa to jeden z najchętniej wybieranych materiałów ściernych, gdy podczas realizowanych prac najważniejsza jest wydajność oraz wyjątkowa precyzja. Standardowe ściernice zbudowane są z podstawy z półsztywnego tworzywa sztucznego lub włókna szklanego oraz charakterystycznych listków ściernych. Listki ułożone są w wachlarz i przyklejone do podstawy. To właśnie ta specyficzna budowa wpływa na wydajność obróbki, a także wszechstronne zastosowanie narzędzia. Ściernice mogą być wykonane z elektrokorundu, węglika krzemu lub korundu cyrkonowego.
Przykłady zastosowania ściernicy listkowej
Ściernica listkowa znajduje zastosowanie podczas wielu prac warsztatowych. Przede wszystkim stosowana jest podczas oczyszczania powierzchni i przygotowywania podłoża do malowania. Wykorzystywana bywa do obróbki spawanych miejsc w celu wygładzania spawu. Można nimi obrabiać różnorodne powierzchnie, w tym wykonane z aluminium, żeliwa, różnych rodzajów stali, a nawet plastiku i drewna.
Ściernice listkowe są bardzo chętnie wybierane, ponieważ w wielu przypadkach zapewniają zdecydowanie lepszą wydajność niż inne materiały ścierne. W dużej mierze wynika to z warstwowej budowy, dzięki której jakość i precyzja spawania nie ulega obniżeniu wraz z czasem. Dodatkowo zapewniają łatwość użytkowania ze względu na swoją lekkość, co również pozytywnie wpływa na precyzję działania. Używanie ściernicy nie wymaga stosowania zbyt dużej siły, nie trzeba też dociskać narzędzia do powierzchni, więc nie dochodzi do odbarwień podłoża. Specyficzna konstrukcja listkowa wpływa też na skuteczne odprowadzanie ciepła na zewnątrz podczas szlifowania. Zmniejszone jest też ryzyko ewentualnego uszkodzenia materiału. Podczas pracy ściernicą można jednocześnie zdzierać i szlifować powierzchnię, co wpływa na oszczędność czasu.