Ściernice ceramiczne. Właściwości i zastosowania
Przygotowanie produktów z metalu lub tworzyw sztucznych często wymaga określonego sposoby wykończenia powierzchni. Może to być nakładanie odpowiedniej powłoki zapewniającej dodatkowe właściwości, np. ochronę antykorozyjną czy wzmocnioną wytrzymałość.
W wielu przypadkach wymagana jest jednak ściśle określona gładkość powierzchni. Może ona być osiągnięta za sprawą właściwie dobranej metody obróbki ściernej. Istnieje wiele narzędzi i materiałów przeznaczonych do szlifowania, gładzenia i polerowania. Wśród nich szczególnie użyteczne są ściernice ceramiczne, które sprawdzają się znakomicie we wszystkich procesach wykończeniowych. Przyjrzyjmy się bliżej ich właściwościom i zastosowaniom.
Rodzaje ściernic ceramicznych
Ściernice ceramiczne to rodzaj narzędzi spojonych. Określenie to oznacza materiały ścierne, w których ścierniwo jest połączone specjalnym spoiwem i tworzy porowatą strukturę. Ściernice są produkowane w wielu rodzajach różniących się zarówno kształtem, jak i użytym ścierniwem oraz obszarem zastosowania.
Najpopularniejsze rodzaje ściernic to narzędzia płaskie, o kształcie okrągłego dysku z otworem umożliwiającym mocowanie. Często stosowane są również ściernice garnkowe, które są rodzajem wydrążonego walca z płaskim dnem z jednej strony, w którym znajduje się otwór mocujący. Podobną budowę mają ściernice talerzowe, jednak w ich przypadku kształt narzędzia to pusty w środku stożek.
Poza tym bardzo szeroko wykorzystuje się ściernice trzpieniowe. Są one wyposażone w walcowaty bolec umożliwiający mocowanie. Wśród ściernic trzpieniowych występują narzędzia o różnym kształcie, najczęściej spotyka się takie, w których powierzchnia robocza jest uformowana w kształcie walca lub stożka.
Materiałem ściernym, który jest chętnie wykorzystywany w ściernicach ceramicznych, jest elektrokorund. Jest on uzyskiwany z tlenku glinu (korundu), który jest bardzo twardą substancją, osiągającą wartość 9 w skali Mosha i ustępuje jedynie diamentowi oraz niektórym bardzo rzadkim pierwiastkom. Do tlenku glinu dodaje się rozmaite substancje, które dopasowują właściwości korundu do potrzeb. Na rynku można znaleźć ściernice z elektrokorundu, do którego dodano np. tlenek tytanu, żelaza, krzemu, a także chrom lub cyrkon. Ściernice ceramiczne są również wytwarzane z węglika krzemu.
Ściernice znakomicie nadają się do obróbki wszystkich rodzajów metali, w tym kolorowych, żeliwa oraz różnych stopów stali. Mogą być także używane do wykańczania drewna, tworzyw sztucznych, a także rozmaitych elastomerów.