Zastosowania koronek diamentowych
Koronka diamentowa to rodzaj wiertła, którego końcówka charakteryzuje się tym, że ma kształt rury. Ze względu na swoje unikalne właściwości tego rodzaju narzędzie zyskuje liczne sposoby zastosowania.
Jakie właściwości koronek diamentowych pozwalają na szczególne wykorzystanie tego typu urządzenia? Przede wszystkim liczy się to, iż diament, z którego, jak sama nazwa wskazuje, są zrobione koronki, jest najtwardszym minerałem. W dodatku charakter koronek diamentowych wzmacnia to, iż są one wykonywane najczęściej z kryształów diamentu syntetycznego. Ten rodzaj tworzywa jest niemal niezniszczalny i zachowuje swoją ostrość bez względu na okoliczności.
Specyfika koronek diamentowych
Jakie różnice istnieją między koronkami diamentowymi a innego rodzaju wiertłami? Przede wszystkim dzieli je to, że koronki są skonstruowane w ten sposób, aby mieć możliwość wiercenia naprawdę dużych otworów. Kontrastuje je to z pozostałymi wiertłami, przydatnymi raczej do robienia małych dziur. Wiercenie dużych otworów umożliwia koronkom diamentowym wspomniana już końcówka w kształcie rury pokrytej ostrzem. Jest ona w stanie dokonać rzeczy, do których niezdolne są zwyczajne, cienkie świdry.
Koronki diamentowe mogą być wykorzystywane zarówno do wiercenia na sucho, jak i do wiercenia na mokro. W tym pierwszym przypadku powstaje otwór, który ma szorstką fakturę. W drugim ‒ wprost przeciwnie ‒ otwór, który jest gładki, co zapewnione jest przez ciągłe polewanie wierconego materiału wodą.
Ze względu na przydatność koronki diamentowej do tworzenia dwojakiego rodzaju otworów narzędzie to zyskuje szerokie zastosowanie w różnego rodzaju dziedzinach. Główne z nich to budownictwo oraz przemysł. Koronkami diamentowymi można wykonywać otwory w różnego rodzaju materiałach: w betonie, żelbetonie, szkle, kamieniu, cegle oraz granicie. Ogółem ‒ we wszelkiego rodzaju twardych tworzywach, które potrzebują mieć do czynienia z naprawdę ostrym narzędziem. Koronki diamentowe przydatne będą zwłaszcza przy wykonywaniu różnego typu instalacji sanitarnych: grzewczych, wentylacyjnych, elektrycznych, klimatyzacyjnych i wodno-kanalizacyjnych.